ویدیو انکودینگ چیست؟ انکودر ویدیو چه کاربردی دارد؟

ویدیو انکودینگ چیست؟

به صورت خلاصه تبدیل یک فرمت ویدیویی به فرمت دیگر را انکودینگ می گویند. از جمله عبارت های دیگری که برای انکودینگ بکار می رود می توان به Transcoding یا Video Conversion اشاره کرد.
فیلم و ویدیو هایی که توسط دوربین های فیلبمرداری گرفته می شوند معمولاً ساختار ویدیویی (Encode) مناسبی جهت پخش در دستگاه های قابل حمل و تلویزیون های هوشمند ندارند و جهت پخش در این دستگاه ها باید حتماً به فرمتی متداول تبدیل شوند که برای اینکار از انکودر ها (Encoder) استفاده می شود.
فایل های ویدیویی دیجیتال در فرمت های مختلفی وجود دارد که در ساختار هایی همچون .MOV, .FLV, .MP4, .OGG, .WMV, WebM تعریف می شوند . هرکدام از این ساختار ها کدک های متفاوتی همچون H264, VP6, ProRes,VP9 و … دارند.
جهت پخش صحیح ویدیو ها در بستر های مختلف باید همواره به انکود پشتیبانی شده توسط آنها نگاه کرد و انکودینگ مناسبی جهت پوشش حداکثری آنها انجام داد. یکی از این بستر ها که در طی سال های اخیر بسیار رشد کرده اینترنت است, که به خودی خود نیازمند دانشی متفاوت جهت انجام یک انکودینگ مناسب و موفق است.

انکودر ویدیو چیست؟

به نرم افزار یا سخت افزاری که کار تبدیل فرمت های ویدیویی را انجام می دهد انکودر (Encoder) گفته می شود. انکودر باید توانایی انکودینگ موثر ویدیو ها را تضمین کند و با توجه به زمینه ی کارکرد بهترین پتانسیل را داشته باشد. امروزه انکودر های فراوانی در زمینه های گوناگونی در دنیا استفاده می شود که یکی از این زمینه ها انکودر مخصوص استریم یا پخش آنلاین ویدیو می باشد.

انکودینگ ویدیو در اینترنت

ساختار ویدیو برای پخش استریم در بستر اینترنت (HLS) بسیار مهم است و تکنولوژی با سطح های مختلف دارد که هرکدام سایز فایل خروجی متفاوتی دارند. برای استریم هم تکنولوژی و متد های مختلفی وجود دارد. در طول تاریخ ساختار ها و انکودر های مختلفی توسط شرکت های مختلف جهان ارائه شده که هرکدام با هدف خاصی تولید شده اند و بسیاری از آنها به دلیل پیشرفت تکنولوژی منسوخ شدند (مثل نمایش فلش که توسط شرکت Adobe ارائه شده بود.)
در حال حاضر برای نمایش ویدیو در بستر اینترنت چند ساختار خاص وجود دارد و این ساختار ها و انکودینگ ها در حال توسعه و تغییر هستند که هرکدام هدف خاص خود را دنبال میکنند.

انکودینگ در VEDO

وبسایت VEDO با افتخار اعلام می کند که از یکی از بهترین و سریعترین انکودر های جهان انکودر NOMedia استفاده می کند. انکودر NOMedia توسط شرکت توسعه فن آوری نومدیا ساخته شده و همواره در حال توسعه است, این امر باعث پشتیبانی انکودر NOMedia از فرمت های بیشتری هنگام آپلود و افزایش سرعت ویدیو انکودینگ و آماده سازی ویدیو می شود, علاوه بر آن حجم نهایی فرمت جدید ویدیو بهینه شده و کمترین حجم ممکن بدون افت کیفیت را تحویل می دهد. کاهش محسوس حجم ویدیو در نهایت باعث استریم سریعتر و راحتتر ویدیو ها با مصرف ترافیک کمتر خواهد شد.
انکودر NOMedia به صورت هوشمند از فایل و دیتا ویدیو دریافتی, ساختار,فرمت و انکود را شناسایی کرده و آنرا به فرمت مخصوص اینترنت تبدیل می کند. انعطاف پذیری انکودر NOMedia باعث مصرف حداقل منابع سرور ها شده و بازدهی باورنکردنی در اختیار ما قرار می دهد.
قابل ذکر است که تمامی کاربران VEDO امکان استفاده از انکودر NOMedia را خواهند داشت و هیچگونه محدودیتی در این زمینه در نظر گرفته نمی شود.

One Reply to “ویدیو انکودینگ چیست؟ انکودر ویدیو چه کاربردی دارد؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *